Діапазони 5G в Україні та Європі: n78, n28 і не тільки

Перш ніж купувати 5G роутер чи смартфон, варто звірити, на яких саме діапазонах він працює. У Європі й в Україні набір частот майже однаковий, тому одна і та сама пара-трійка діапазонів покриває більшість поїздок. Нижче: які смуги використовують в Україні, що означає кожна, чим відрізняються країни Європи та на що дивитися в специфікації пристрою.
Як читати позначення діапазонів
Літера n і число — це номер діапазону в стандарті 5G NR. Чим вища частота, тим більшу швидкість можна отримати, але тим менший радіус дії станції і гірше проходження крізь стіни. Тому оператори комбінують три «поверхи» спектра.
| Клас | Діапазон | Частота | Для чого служить |
|---|---|---|---|
| Низькі частоти | n28 | 700 МГц | Покриття на трасах, у селах, усередині будівель; швидкість близька до 4G |
| Середні частоти | n78 (частково n77) | 3,4–3,8 ГГц, подекуди до 4,2 ГГц | Основна смуга для міст: висока швидкість при пристойному радіусі, у тестах і описах до 1 Гбіт/с |
| Колишні частоти 3G і 4G | n1, n3 | 2100 МГц, 1800 МГц | 5G поруч із LTE за технологією DSS: швидкість вища за 4G, покриття ширше, ніж на гігагерцах |
| Міліметрові хвилі | n258 | 26 ГГц | Точкове покриття стадіонів, вокзалів, аеропортів і промислових майданчиків |
Які діапазони 5G використовують в Україні
Для українських мереж 5G називають два основні діапазони: n78 (3,4–3,8 ГГц) і n28 (700 МГц). Київстар, Vodafone і lifecell проходили пілотні запуски саме на середніх частотах, і саме n78 планували як головну смугу для міст великих і малих.
- n78. Дає основну швидкість у населених пунктах. Якщо роутер чи смартфон його не підтримує, повноцінного 5G ви не побачите.
- n28. Це «покривна» смуга для трас, залізниць і віддалених місцевостей. Її частково займають інші служби, зокрема телебачення, але в планах вона лишається основою національного покриття.
- n1 та n3. У перспективі оператори можуть переводити під 5G частини наявних частот 4G (2100 МГц і 1800 МГц). Для запасу на майбутнє добре, якщо пристрій уміє працювати й на них.
Умови покриття й набір смуг в операторів змінюються, тому перед покупкою перевіряйте карту покриття вашого оператора для конкретної адреси.
5G у країнах Європи: загальна картина
Європейська комісія гармонізувала розподіл частот, тож у різних країнах повторюється той самий набір: n78 для швидкості, n28 для покриття, n1 і n3 для DSS, n258 для міліметрового діапазону. В Україні взято саме європейську модель, тому пристрої з європейським набором смуг зазвичай сумісні і з нашими мережами.
Ще одна загальна риса: ділянку 3,8–4,2 ГГц у багатьох державах (Німеччина, Велика Британія, Іспанія та інші) віддали під приватні промислові мережі заводів, портів і підприємств, а не лише великим операторам.
Країни докладніше
| Країна | Смуги 5G | Що варто знати |
|---|---|---|
| Німеччина | n78 (3,5–3,7 ГГц), n28, n1, n3, n258 | Регулятор — Bundesnetzagentur. Ділянку 3,7–3,8 ГГц зарезервовано для приватних промислових мереж (Campusnetze). Deutsche Telekom ставить на поєднання n1 і n78, Vodafone та O2 додають n3. |
| Польща | n78 (3,4–3,8 ГГц), n28, n1, n38/n7 (2600 МГц) | До запуску C-Band оператори працювали на частотах 4G за DSS. Оператор Plus історично має сильну смугу 2600 МГц. |
| Франція | n78 (3,4–3,8 ГГц), n28, n1, n258 | Регулятор — Arcep. Діапазон 3,8–4,2 ГГц виділено для локальних промислових мереж. Міліметрові хвилі випробовували на окремих вокзалах. |
| Італія | n78, n28, n258, n3, n7, n1, n20 (800 МГц) | Активний DSS на 1800 і 2600 МГц розширює покриття 5G приблизно до 96% населення за заявами операторів. |
| Іспанія | n28, n3, n1, n78 (3500 МГц), n258 | Основні оператори: Movistar, Vodafone, MasOrange, а також віртуальний DIGI. Міліметрові хвилі підключають точково. |
| Туреччина | n78 (3500 МГц), n28, n1 | Turkcell має всі три смуги, Vodafone Türkiye — n28 та n78, Türk Telekom — лише n78. |
| Швеція | n28, n1, n38 (2600 МГц), n78 (3,4–3,7 ГГц) | Є також 2300 МГц (n40) для оператора Teracom і точкові mmWave на 26 ГГц (n258) та 28 ГГц (n257) у великих містах. |
| Велика Британія | n28, n78 (3,4–3,8 ГГц), 3,8–4,2 ГГц, n258/n259 (26 та 40 ГГц) | Three UK має найбільший цілісний блок у n78. Ділянка 3,8–4,2 ГГц використовується і операторами, і для приватних мереж. |
| Португалія | n28, n7, n78 (3,4–3,8 ГГц) | Рефармінг 4G зачіпає 900 МГц (n8), 1800 МГц (n3) і 2100 МГц (n1). Digi має найширший набір ліцензій діапазону FR1. |
| Чехія | n28, n3, n1, n78 (3,4–3,6 ГГц) | Усі три великі оператори мають n28 та n78; O2 також активно користується n1 і n3. |

Чи спрацює український смартфон або роутер за кордоном
Телефони, продані в Україні та Європі, зазвичай підтримують ключові європейські смуги, тож у Німеччині, Польщі, Франції, Італії й інших країнах вони підключаються до 5G у роумінгу, якщо це дозволяє тариф. З роутерами так само, але підтримку смуг треба перевірити в характеристиках моделі.
- Обов'язково: n78 для швидкості й n28 для покриття за містом та на автострадах.
- Бажано: n1 і n3. Якщо їх немає, критичного нічого не станеться, просто в частині місць доведеться користуватися 4G.
- Необов'язково: n258 (26 ГГц). Міліметрові хвилі трапляються у вузьких зонах на кшталт стадіонів, і в типовій поїздці ви їх навряд чи зустрінете.

Що обрати
Якщо плануєте домашній чи дачний інтернет, дивіться на 5G роутери: у картці кожної моделі зазначено, які смуги вона підтримує. Для місць, де 5G ще немає, лишається надійний варіант — 4G роутери, а загальний огляд рішень зібрано в розділі мобільний інтернет. Перед покупкою вимоги простіші: у специфікації мають бути n78 і n28, а n1 та n3 — приємний додаток.
Коментарі
Будьте першим, хто залишить коментар.